Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM UBIERAJĄC ZBROJĘ BOŻĄ

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM UBIERAJĄC ZBROJĘ BOŻĄ

27.10.2022, czwartek

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

List św. Pawła do Efezjan 6,10 – 20

Bracia:
Bądźcie mocni w Panu – siłą Jego potęgi. Przyobleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła. Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw duchowym pierwiastkom zła na wyżynach niebieskich.
Dlatego przywdziejcie pełną zbroję Bożą, abyście się zdołali przeciwstawić w dzień zły i ostać, zwalczywszy wszystko. Stańcie więc do walki, przepasawszy biodra wasze prawdą i przyoblókłszy pancerz, którym jest sprawiedliwość, a obuwszy nogi w gotowość głoszenia dobrej nowiny o pokoju. W każdym położeniu bierzcie wiarę jako tarczę, dzięki której zdołacie zgasić wszystkie rozżarzone pociski Złego.
Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha, to jest słowo Boże – wśród wszelakiej modlitwy i błagania. Przy każdej sposobności módlcie się w Duchu! Nad tym właśnie czuwajcie najusilniej i proście za wszystkich świętych i za mnie, aby dane mi było słowo, gdy usta otworzę, by jawnie i swobodnie głosić tajemnicę Ewangelii, dla której sprawuję poselstwo jako więzień – żebym jawnie ją wypowiedział, tak jak winienem.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Życie człowieka jest nieustannym polem walki z mocami zła. Bóg chce dla człowieka dobra i pełni szczęścia, ale szatan próbuje się temu sprzeciwiać, działając podstępnie i przebiegle, kryjąc się często pod pozorami dobra lub spłycając powagę grzechu i jego skutków. Dlatego musimy stale być czujni i unikać „wszystkiego, co ma choćby pozór zła” (1 Tes 5,22). Czy dostrzegam w życiu przejawy pozornego dobra (np. wewnętrzną zgodę na eutanazję/aborcję osób chorych)? Jakie? Czy potrafię odróżnić zło od pozornego dobra? Czy potrafię jednoznacznie opowiedzieć się po stronie dobra?
  • Nie możemy lekceważyć istnienia zagrożenia duchowego i stać wobec tej sytuacji bezczynnie. Mamy podjąć walkę odziani w Bożą zbroję, która ma nas chronić przed skutkami ataków złego. Zbroją jest wiara, słowo Boże, które jest „żywe i skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca (Hbr 4,12). modlitwa, życie sakramentalne. Do skutecznej walki i ochrony przed śmiertelnymi zranieniami (grzechami) potrzebujemy pełnej zbroi, wszystkich jej elementów, bo tylko tak odziani i wyposażeni możemy chronić swój umysł, wolę, serce, zapał, gorliwość,… Która część naszej zbroi wymaga wyczyszczenia, renowacji, naprawy?
  • Żyjemy wiarą, że ostateczne zwycięstwo należy do Jezusa, który już pokonał szatana. Dlatego nie musimy się lękać, bo On zwyciężył świat (por. J 6,33). Mamy jednak  czuwać, trwać mocno w wierze, być mężni i umacniać się (por. 1 Kor 16,13). „Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam (Rz 8,31)?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 7 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM UBIERAJĄC ZBROJĘ BOŻĄ”

  1. Panie chcę,zgromadź mnie męża i dzieci pod swoje skrzydła jak ptak swoje pisklęta.Amen .

  2. „Bądźcie mocni w Panu – siłą Jego potęgi.” DWULICOWOŚĆ I ZAZDROŚĆ, można powiedzieć że są to „choroby” które trawią ludzkość. Groźne choroby, albowiem pozbawiająca człowieka nie tylko człowieczeństwa ale i życia i to życia wiecznego bez Boga. Przez swoje postępowanie czyli, BOGU ŚWIECZKA A DIABŁU OGAREK a zatem Bogu służę a diabła nie gniewam. Bądźmy silni ale JEGO SIŁĄ czyli siłą „miłości”. Miłość, tak jak wszystko można interpretować na różne sposoby ale ta miłość, którą Bóg umiłował i „umieścił” w naszych sercach powinniśmy zawsze mieć na PIERWSZYM MIEJSCU czyli JEGO I BLIŹNIEGO SWEGO. Tak na marginesie dodam, znów na podstawie apokalipsy, że Archanioł Michał (Któż,jak Bóg!)nie przystępuje do walki ze „smokiem”. TYLKO JEDEN JEDYNY JEZUS, PRZEZ SWĄ MIŁOŚĆ DO CZŁOWIEKA WALCZY Z NIEWIDZIALNYM ZŁEM JAKO BARANEK WYPEŁNIAJĄCY WOLĘ BOGA. Inny przykład opisany w BIBLII, gdy Archanioł Michał wiódł spór z diabłem o ciało Mojżesza, nie ośmielił się wypowiedzieć SĄDU, lecz rzekł: NIECH CIĘ PAN POTĘPI, wówczas został opisany jako ten który nie walczy. Jezu ufam Tobie

    • Do tych dwóch chorób, czyli DWULICOWOŚĆ I ZAZDROŚĆ należy dodać STRACH to nim jest ciągle wszystko poprzeplatane zamiast ZAUFAĆ JEGO POTĘŻNEMU MIŁOSIERDZIU. Jezu ufam Tobie

  3. Jestem katoliczką. Interesuje się prawosławiem od 2 lat. Niestety nigdzie nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, czy w Kościele prawosławnym są takie nabożeństwa jak: różaniec, który się odmawia w miesiącu październiku w Kościele katolickim i Litanie do Najświętszej Marii Panny?
    Agata

  4. Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a
    przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha
    bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył,
    pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen

  5. ,,Pozór zła” jest juź inaczej oddany nawet w V wydaniu Tysiąclatki.

  6. Człowiek SAM Z SIEBIE NIE POKONA ZŁA KTÓRE W NIM JEST, TYLKO JEZUS MA TAKĄ MOC W SWOIM MIŁOSIERDZIU. Jezu ufam Tobie

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)