Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO BYĆ POKORNYM

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO BYĆ POKORNYM

29.10.2022, sobota

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Łukasza 14,1.7-14

Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. I opowiedział zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie wybierali pierwsze miejsca. Tak mówił do nich: ”Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by czasem ktoś znakomitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: »Ustąp temu miejsca«; i musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce.
Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: »Przyjacielu, przesiądź się wyżej«; i spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”.
Do tego zaś, który Go zaprosił, rzekł: ”Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, aby cię i oni nawzajem nie zaprosili, i miałbyś odpłatę. Lecz kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych.
A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych”.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Jezus nie opowiada w dzisiejszej Ewangelii przypowieści po to, bo nauczyć na zasad dobrego wychowania przy stole. W obrazie uczty, przy której każdy z zaproszonych stara się zająć jak najbardziej zaszczytne miejsce widzimy obraz naszego całego życia. Kultura, w której żyjemy stawia na piedestale przebojowość, dążenie do sukcesu, zdobywanie uznania i popularności. Po raz kolejny okazuje się, że pójście drogą do szczęścia proponowaną przez Jezusa oznacza pójście pod prąd.
  • Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca. Jezus prosi, byśmy nie szukali chwały u ludzi, byśmy jako jego uczniowie starali się być podobni do Niego. Jezus był tym który zajął, ostatnie miejsce: On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem,  lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, (…)  uniżył samego siebie (Flp 2,6-8). W końcu zajął ostatnie miejsce pomiędzy złoczyńcami na krzyżu. Czy potrafisz być ostatni, pominięty? Czy pojawia się wtedy gniew, agresja, rozżalenie, pretensje? Czy jednoczysz się wtedy z ukrzyżowanym Jezusem?
  • A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć. Jezus wyrywa nas z logiki interesowności. Często nie jesteśmy do końca świadomi naszych głębokich motywacji i nawet wyświadczając innym dobro, czekamy na odpłatę. Pozwól, by Jezus oczyszczał Twoje serce i prowadził cię do prawdziwej bezinteresowności, abyś jedynej odpłaty oczekiwał w Nim samym.

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie, pragnę być przy Tobie, kiedy Ty zajmujesz ostatnie miejsce, pragnę służyć. Wyzwalaj mnie z niezdrowych ambicji, walki o pierwsze miejsca.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarze 4 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO BYĆ POKORNYM”

  1. Duchu święty – Dziękuję! Wpierw dziękuję za Ikonę MB , bo gdzie Ona ty zawsze zstępujesz, jak głosi słusznie jedna z piosenek… – I dziękuję z wiadomą Osobę, która swego czasu podarowała mi koronkę do Ciebie Miłości Boża, która (przy naszej otwartości) wylewasz się na nas…;
    Oto zechciałem się (ogólnie przełożyłem dziś koronkę z wieczora na praktykowanie poranne i …) oto zechciałem następnie posłuchać natchnienia, by nie w radio a w Tvp1 Msżę Świętą posłuchać… I to było Dobrze, że się posłuchałem … bo prezent zrozumienia dogłębszego pokory wlaśnie otrzymałem w homili przez przykład Matki Najświętszej, o której w życiu mym dotychczasowym jakże wiele się nasłuchałem przy okazji uroczystości Jej poświęconych – wiele laudacji, zgodnie z makxymą: O Maryi nigdy dość … … …. tyle homili tyle słów, i bla bla bla … , a tu dziś Ojciec Paulin krótką homilią połączył wszystkie te niektóre bla bla bla …krótko: Oto ja Niewolnica PANA – te słowa o pokorze Matki Najświętszej przywołał … a to przywołało w mojej głowie (analogicznie) inne : (słudzy=)Niewolnicy nieużyteczni jesteśmy …

  2. Amen.Wyzwalaj mnie z chorej ambicji i walki o pierwsze miejsce wyzwalaj z pychy i dumy .Daj mi Panie ufność w Twoją bezgraniczną dobroć gdy jest źle

  3. Ecce ancilla Domini …- Oto ja niewolnica PANA… – znałem te łacinskie słowo ancilla tłumaczone jako służebnica a to brzmi bardziej hm jakby to powiedzieć dostojnie, ale ancilla=niewolnica to wyraża bardziej głębię, pełne oddanie Niepokalanej , aż po szczyt Golgoty podązanie za Synem Bożym : Synu, wola Twoja nie moja się dzieje …;

    W Starym Testamencie (nie pamiętam dokładnie ale chyba w Księdze Prawa) niewolnik mógł przestać być niewolnikiem w rok szabatowy – znaczy zostać wyzwolony a jeśli jego wolą było mógł nadal pozostać przy swym „właścicielu”… ; …;

    Psalm 14 powiada: Mówi głupi nie ma Boga… – jakże on głupi biedny taki człowiek , który nie widzi piękna stworzenia i harmonii świata stworzonego i Miłości Boga do człowieka…-
    Któż jak Bóg – Ecce Ancilla Domini …;
    Dziś zrozumiałem co tak naprawdę znaczą słowa świętego Stefana kard.Wyszyńskiego co znaczy oddać się w macierzyńską niewolę Niepokalanej …;

  4. Niewolnica-służebnica – Panowie, tak przyjęło się w świecie a powinno być „facet” a właściwie mężczyzna. SŁUŻEBNICA lub NIEWOLNICA to też nieodpowiednie słowo w znaczeniu do kobiety lub „niewiasty”. Albowiem jak to mówi apostoł Paweł w NIEBIE NIE BĘDZIE ANI ŻYDA ANI POGANINA ANI MĘŻCZYZNY ANI KOBIETY … (coś w tym rodzaju) a człowiek robi ciągle PODZIAŁY. Jezu ufam Tobie

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)