Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO PRZYJĄĆ CZYSTOŚĆ

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO PRZYJĄĆ CZYSTOŚĆ

08.02.2022, wtorek , Św. Józefiny Bakhity

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św Marka 7, 1-13

U Jezusa zebrali się faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie obmytymi rękami. Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I gdy wrócą z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych zwyczajów, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych.
Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: «Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?»
Odpowiedział im: «Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: „Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi”. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, dokonujecie obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych podobnych rzeczy czynicie».
I mówił do nich: «Sprawnie uchylacie Boże przykazanie, aby swoją tradycję zachować. Mojżesz tak powiedział: „Czcij ojca swego i matkę swoją”, oraz: „Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmierć poniesie”. A wy mówicie: „Jeśli ktoś powie ojcu lub matce: Korban, to znaczy darem złożonym w ofierze jest to, co miało być ode mnie wsparciem dla ciebie” – to już nie pozwalacie mu nic uczynić dla ojca ani dla matki. I znosicie słowo Boże ze względu na waszą tradycję, którą sobie przekazaliście. Wiele też innych tym podobnych rzeczy czynicie».

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Słowo “czystość” wypowiadane w kontekście Kościoła i wiary budzi chyba najczęściej skojarzenia związane z seksualnością człowieka. Jednak myślenie Biblii na pierwszy plan wysuwa rozumienie związane z kultem oddawanym żywemu Bogu. Greckie słowa czysty, czystość – “hagnos” – zawiera w sobie rdzeń “hag”, to znaczy “święty”. Tym świętym jest sam Bóg, dlatego wszystko, co miało związek z kultem oddawanym Bogu powinno być bez skazy, bez zanieczyszczenia, bez plamy. To dlatego Żydzi dbali o czystość rąk, przedmiotów i miejsc związanych z kultem oddawanym Bogu.
  • Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Jezus próbuje uświadomić faryzeuszom, że istota czystości nie tkwi w tym, co zewnętrzne – pięknych kościołach czy przystrojonych ołtarzach, ubrankach komunijnych lub wypielęgnowanych procesjach, ale w świadomości, że to czyste serce jest tym, co się Bogu podoba. A jak serce będzie czyste, to i procesja będzie piękna. Gdy zapytasz siebie samego kiedy Twoje serce jest czyste a kiedy nie, to jest to pytanie o to, co wprowadzasz do swojego serca przez czytanie, oglądanie, słuchanie, dotykanie… Czy to “coś” oddala cię czy przybliża do Jezusa? Pomyśl, czy to co czytasz, oglądasz w TV czy internecie, wzbogaca czy zaśmieca Twój umysł?
  • Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji. Faryzeusze zagubili istotę tego, co to znaczy i jak być czystym i świętym. Obudowali ją tradycjami, które zamazały pierwotne znaczenie tych słów i postawy wobec Boga, jaką te słowa ukazują. Dzisiejsze Słowo zaprasza nas, abyśmy spojrzeli do głębi serca. Możesz stawać przez Panem i zadawać Mu pytania o to, co w Twojej konkretnej sytuacji oznacza być czystym, mieć czyste serce. Weź pod uwagę dwa elementy. Po pierwsze ty sam możesz oczyszczać swoje serce. “Prawdziwym Żydem jest ten , kto jest nim wewnątrz, a prawdziwym obrzezaniem jest obrzezanie serca , duchowe , a nie według litery” (Rz 2,29) . Gdy dbasz o bycie w stanie łaski, czytasz Słowo Boże, karmisz się Ciałem Pana, to są to konkretne czyny dokonujące przemiany, obrzezania, twojego serca. Po drugie, możesz bez własnego udziału zostać zaproszonym przez Pana do przemiany serca przez sytuacje i wydarzenia Twojego życia. “I tę trzecią część poprowadzę przez ogień , oczyszczę ją , jak oczyszcza się srebro , i wypróbuję tak , jak złoto próbują . I wzywać będzie mego imienia – a Ja wysłucham , i będę mówił :  Oto mój lud , a on powie :  Pan moim Bogiem” (Za 13,9). Oczyszczanie złota dokonuje się przez wypalanie. Nic przyjemnego, a jednak po tym złoto jest bardziej złotem…

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie, moje “duchowe obrzezanie serca” to przecież moje nawrócenie. Daj mi siły do wykonywania kroków ku nawróceniu i wytrwałość w przyjmowaniu Twojego nawracania mnie samego.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 9 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO PRZYJĄĆ CZYSTOŚĆ”

  1. To jest smutne, że więcej czasu poświęcam na swoją powierzchowność niż na stan mojej duszy a przecież to co zewnętrzne chociaż „dopracowane” nie dodaje wartości w kategorii człowieczeństwa.
    Pomóż mi Panie zachować właściwą równowagę

  2. Najważniejsze jest wnętrze świątyni czyli moje serce.Dziękuje Ci Jezu,że mi to dzisiaj pokazałeś.

    • 9 Jak młodzieniec zachowa ścieżkę swą4 w czystości?
      – Przestrzegając słów Twoich.
      10 Z całego serca swego szukam Ciebie5;
      nie daj mi zboczyć od Twoich przykazań!
      11 W sercu swym przechowuję Twą mowę,
      by nie grzeszyć przeciw Tobie.
      12 Błogosławiony jesteś, Panie,
      naucz mnie Twoich ustaw!
      13 Opowiadam swoimi wargami
      wszystkie wyroki ust Twoich.
      14 Cieszę się z drogi Twych upomnień
      jak z wszelkiego bogactwa6.
      15 Będę rozmyślał o Twych postanowieniach
      i ścieżki Twoje rozważał.
      16 Będę się radował z Twych ustaw:
      słów Twoich nie zapomnę.

  3. Serce Jezusa – świątynio Ojca – zmiłuj się nad nami!
    Serce Jezusa hojne dla Wzywających Ciebie!
    Serce Jezusa -Źródło Życia i Świętości – zmiłuj się nad nami!

  4. Katechizm KK paragraf nr 2.563

    „Serce jest mieszkaniem, w którym jestem, gdzie przebywam (…). Jest miejscem prawdy, w którym wybieramy życie lub śmierć. Jest miejscem spotkania, albowiem nasze życie, ukształtowane na obraz Boży, ma charakter relacyjny: serce jest miejscem przymierza”

    • Autorowi rozważań DZIĘKI za nowe słówko, to wyrażenie greckie“hagnos” przywołane kojarzy się (jak mnie w szkole nauczono)z łacińśkim agnus=baranek, lub polskim zapożyczeniem agnostyk, które (z kolei)oznacza coś z oddalenia od Boga, zdaje się nieZnajomość,nadmierne dywagowanie … a w związku z tym purytanizm przychodzi na myśl,(angielskie pure= czysty) czyli przesadną czystość, to tak trochę jak zauważone zostało w pierwszym komentarzu, …

  5. Maryjo oddaje Ci moją czystość, a to co nie podoba się Tobie oczyść i strzeż. Amen

  6. Panie Ty wiesz jaką jestem marnością. Proszę oczyszczaj mie z moich nidoskonalosci .Maryjo prowadz drogą do zbawienia.

  7. CHWAŁA OJCU I SYNOWI I DUCHOWI ŚWIĘTEMU. Dziwne są „drogi” jakimi prowadzi nas BÓG – ale niech i tak będzie. Proszę pamiętać że zmagamy się z siłami których „nie widać” a ONA okrywa nas „swoim” płaszczem MIŁOSIERDZIA BOŻEGO. Jezu ufam Tobie

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)