Strona główna » slowo » PRZYJĄĆ PANA TO UWIERZYĆ, ŻE CHCE PRZYJŚĆ TEŻ DO CIEBIE

PRZYJĄĆ PANA TO UWIERZYĆ, ŻE CHCE PRZYJŚĆ TEŻ DO CIEBIE

07.01.2017, sobota

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Mateusza 4,12-17.23-25

Gdy Jezus posłyszał, że Jan został uwięziony, usunął się do Galilei. Opuścił jednak Nazaret, przyszedł i osiadł w Kafarnaum nad jeziorem, na pograniczu Zabulona i Neftalego. Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza: Ziemia Zabulona i ziemia Neftalego, Droga morska, Zajordanie, Galilea pogan! Lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie, i mieszkańcom cienistej krainy śmierci światło wzeszło. Odtąd począł Jezus nauczać i mówić: Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie. obchodził Jezus całą Galileę, nauczając w tamtejszych synagogach, głosząc Ewangelię o królestwie i lecząc wszelkie choroby i wszelkie słabości wśród ludu. A wieść o Nim rozeszła się po całej Syrii. Przynoszono więc do Niego wszystkich cierpiących, których dręczyły rozmaite choroby i dolegliwości, opętanych, epileptyków i paralityków, a On ich uzdrawiał. I szły za Nim liczne tłumy z Galilei i z Dekapolu, z Jerozolimy, z Judei i z Zajordania.

Zatrzymaj się na wersecie, który Cię poruszył.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Przeczytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Pan Jezus przenosi się do Kafarnaum leżącego w Galilei, którą Żydzi nazywali krainą pogan. W krainie tej mieszkali koło siebie Żydzi i poganie. Właśnie to bycie wśród pogan powodowało, że miejscowi Żydzi przejmowali obce wierzenia czy tradycje i dlatego byli traktowani w Jerozolimie na równi z poganami. Tym większe było zaskoczenie oraz oburzenie, że właśnie tą ziemię wybrał. W tym właśnie mieście, którego nazwę można też tłumaczyć „wioska zasmucenia”, głosi Dobrą Nowiną o zbawieniu duszy, a także leczy chorych i uwalnia opętanych od złych duchów.
  • Kafarnaum i Galilea jest chyba doskonałym odwzorowaniem naszej duszy. Często trwamy gdzieś na granicy pomiędzy zaufaniem Bogu a tym, co oferuje otaczający nas świat. W relacji z Bogiem często stosujemy zasadę „Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek”. To właśnie rozdarcie zasmuca duszę i przesuwa nas w strefę cienia. To nie jest mrok, totalne zatracenie, lecz ułuda, którą szatan tworzy byśmy trwając w grzechu nadal czuli się usprawiedliwieni. I właśnie do tej szarości, do tego zasmucenia grzechem, chorobami czy trudnościami codzienności przychodzi Jezus, by nas wyzwolić: „mieszkańcom cienistej krainy śmierci światło wzeszło”. On przychodzi do nas ze Słowem Bożym oraz mocą, która pokonuje szarość, która uzdrawia i uwalnia.
  • Zastanów się teraz proszę czy wierzysz w to, że to Bóg przychodzi do Ciebie? Czy wierzysz, że odnajdzie cię i wyzwoli pomimo tego, że jesteś może gdzieś na peryferiach Kościoła pełen obaw, smutku, przytłoczony grzechami czy chorobą? On przychodzi jak światło w mroku, by wszytko co jest wokół nas (nasza codzienność, rodzina, praca, wiara) nabrało prawdziwego kształtu, koloru i miejsca. Czy wierzysz w Niego jak te tłumy „z Galilei i z Dekapolu, z Jerozolimy, z Judei i z Zajordania„?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Dziękuje CI Jezu za to, że przychodzisz do mnie pomimo moich słabości i grzechów. Dziękuje, że mnie odnajdujesz z zagubieniu pomiędzy wiarą a grzechem. Bądź uwielbiony Panie za Twoją miłość do mnie i dobroć.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


Brak komentarzy do “PRZYJĄĆ PANA TO UWIERZYĆ, ŻE CHCE PRZYJŚĆ TEŻ DO CIEBIE”

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)