Strona główna » slowo » OCZEKIWAĆ PANA WIERZĄC, ŻE DLA BOGA NIE MA NIC NIEMOŻLIWEGO

OCZEKIWAĆ PANA WIERZĄC, ŻE DLA BOGA NIE MA NIC NIEMOŻLIWEGO

20.12.2017, środa

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Łukasza 1, 26-38

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a dziewicy było na imię Maryja.
Wszedłszy do Niej, Anioł rzekł: «Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami ». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie.
Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie on wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca».

Zatrzymaj się na wersecie, który Cię poruszył.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Przeczytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Boży plan zbawienia człowieka realizował się w konkretnym czasie i miejscu. Maryja nie była pierwszą lepszą kobietą, na którą padł wybór Boga, który wiedział, że będzie zdolna do przyjęcia Jego daru. Nas Bóg zna również („Przenikasz i znasz mnie, Panie … nie tajna Ci moja istota”( Ps 139,1.15)). I przed nami stawia także wyzwania, które wydają się nam po ludzku ponad siły, a nawet niemożliwe. Wchodząc w niezrozumiałe, trudne doświadczenia nie pamiętamy, że mówi do nas „Wystarczy ci mojej łaski…” (2 Kor 12,9). Do czego teraz wzywa mnie Jezus? Co Mu odpowiem?
  • „jak to się stanie?” nie jest wątpieniem, ale raczej pytaniem Maryi co powinna zrobić. Mimo, że nie jest wolna od pytań i wątpliwości, to całkowicie i bezgranicznie zaufała Bogu. Jeśli my również powiemy Jemu nasze „tak”, to nie musimy bać się tego, co nieznane. Potrzebna wiedza i poznanie przyjdą z czasem. Ale zaufanie jest poddawane nieustannym próbom. Wybór Boga nie jest więc wydarzeniem jednorazowym, ale nieustannym mówieniem Mu „tak” – dzień po dniu, przez całe życie. Jakie uczucia rodzą się na myśl o całkowitym oddaniu się Bogu? Czy potrafię mówić Bogu „tak” w sytuacjach, które po ludzku są dla mnie trudne do akceptacji?
  • Dla Boga nie ma nic niemożliwego. Boże działanie przekracza wszelkie ludzkie kalkulacje i racjonalizacje. On jest „Emmanuelem, Bogiem z nami” i chce być obecny w naszym życiu, chce wchodzić w każde, nawet najtrudniejsze sytuacje.

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie oddaję Ci dzisiaj wszystkie swoje niepewności, rozterki, wątpliwości. Pragnę tak, jak Maryja z ufnością odpowiadać na każde Twoje wezwanie.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


Brak komentarzy do “OCZEKIWAĆ PANA WIERZĄC, ŻE DLA BOGA NIE MA NIC NIEMOŻLIWEGO”

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)