NAWRACAĆ SIĘ, TO PROSIĆ O ŁASKĘ WIDZENIA SWOJEGO GRZECHU I SKRUCHY

01.03.2021, poniedziałek

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Księga Proroka Daniela 9, 4b-10

O Panie, Boże mój, wielki i straszliwy, który dochowujesz wiernie przymierza tym, co Ciebie kochają i przestrzegają Twoich przykazań.
Zgrzeszyliśmy, zbłądziliśmy, popełniliśmy nieprawość i zbuntowaliśmy się, odstąpiliśmy od Twoich przykazań. Nie byliśmy posłuszni Twoim sługom, prorokom, którzy przemawiali w Twoim imieniu do naszych królów, do naszych przywódców, do naszych przodków i do całej ludności kraju.
U Ciebie, Panie, sprawiedliwość, a u nas wstyd na twarzach, jak to jest dziś u nas – mieszkańców Judy i Jerozolimy, i całego Izraela, u bliskich i dalekich, we wszystkich krajach, dokąd ich wypędziłeś z powodu niewierności, jaką Ci okazali.
Panie! Wstyd na naszych twarzach, naszych królów, naszych przywódców i naszych ojców, bo zgrzeszyliśmy przeciw Tobie. Ale Pan, Bóg nasz, jest miłosierny i okazuje łaskawość, mimo że zbuntowaliśmy się przeciw Niemu i nie słuchaliśmy głosu Pana, Boga naszego, by postępować według wskazań, które nam dał przez swoje sługi, proroków.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • Czy możemy za prorokiem Danielem powiedzieć: Zgrzeszyliśmy, zbłądziliśmy, popełniliśmy nieprawość i zbuntowaliśmy się, odstąpiliśmy od Twoich przykazań?  Prorok Daniel ma głęboką świadomość grzechu swojego narodu. Mało tego, on utożsamia się z tym grzechem. Prorok ma bowiem świadomość, że nieszczęścia, którymi naznaczony jest jego naród, związane są z ich osobistym grzechem. Dzisiaj powiedzielibyśmy, że nieszczęścia naszego kraju związane są ze złym rządem i złym prawem. Ludzie Biblii powiedzieliby raczej, że korzeniem ich nieszczęść, niewoli lub chorób, jest ich własny grzech. Jak podchodzisz do swoich niepowodzeń, nieszczęść lub sytuacji bez wyjścia? Kogo  najczęściej obwiniasz?
 • Modlitwa Daniela jest modlitwą skruchy i wyraża wstyd za grzech. Skrucha to bardzo ważny element procesu zwanego nawracaniem się. Bez skruchy nie ma możliwości otrzymania przebaczenia i rozgrzeszenia. Król Dawid po grzechu z Batszebą wyraża swoją skruchę: Zmiłuj się nade mną, Boże, w swojej łaskawości, w ogromie swego miłosierdzia wymaż moją nieprawość! Obmyj mnie zupełnie z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego! Uznaję bowiem moją nieprawość, a grzech mój jest zawsze przede mną. (Ps 51,3-5) Nawrócenie ze swojej istoty domaga się ujrzenia swojego grzechu i skruchy za popełniony grzech. Nawrócenie i skrucha są jest darami łaski. Potrzebujemy prosić Boga żywego o ujrzenie swojego grzechu i łaskę skruchy. Wołaj zatem: Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną! 

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Jezu, dziękuję Ci za łaskę widzenia mojego grzechu. Dziękuję Ci za głęboką skruchę w moim życiu.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 7 do rozważania “NAWRACAĆ SIĘ, TO PROSIĆ O ŁASKĘ WIDZENIA SWOJEGO GRZECHU I SKRUCHY”

 1. Wiele lat byłam w grzechu i dręczyłam się tym, teraz słyszę od wielu nie oskarżaj się idź dalej.Słowo Boże wyjaśnia to, przyznanie się do grzechu, nałogu i zawstydzenie, jest warunkiem pójścia dalej, szczerego przeproszenia i oddania tego Ojcu. Jestem szczęśliwa w tym przejściu i dziękuję, memu Ojcu, że jest to możliwe. Maria

 2. Jezusie Synu Dawida Ulituj Sie na demna grzesznikiem. JEZU UFAM TOBIE.

 3. Większość życia przeżyłam daleko od Boga i jego przykazań , samotne życie to skutek niewidzenia tego . Teraz zostaje tylko pokuta , modlitwa ….Panie Jezu , Matko Boża dziękuję za otworzenie mych oczu i nawrócenie …

 4. Panie Jezu dziekuje ci ze sie na mnie nie gniewasz a przebaczasz badz uwielbiony i blogoslawiony

 5. Ojcze Ukochany w Trojcy św. JEDYNY dziękuję że mogłam zobaczyć w sobie jak obrzydliwy jest grzech.Żałuje z całego serca. STWÓRZ O MÓJ BOZE WE MNIE SERCE CZYSTE I ODNÓW WE MNIE MOC DUCHA.

 6. Dziękuję Ci Panie Jezu że otwierasz moje oczy na Twoje piękno, swietosc i mój grzech. Za łaskę pokuty i nawracania się w moim życiu bądź uwielbiony i błogosławiony Boże miłosierdzia.

 7. O Panie, pomóż mi walczyć ze słabościami dnia codziennego,a szczególnie w relacjach z moimi bliźnimi!
  Napełnij moje serce miłością!!!

  Jezu, ufam Tobie!

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną reflekcją lub pytaniem do dzisiejszego słowa

(opcjonalny)


Następna strona »