OCZEKIWAĆ PANA TO BUDZIĆ SIĘ ZE SNU

18.12.2018, wtorek

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Mateusza 1,18-24

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak.
Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienna za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem prawym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.
Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: ”Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów”.
A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez proroka: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy ”Bóg z nami”.
Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Bóg wkraczając w życie Maryi przez Zwiastowanie, wkracza też w życie Józefa. Może trochę oswoiliśmy się z tą historią, ale przecież dla Józefa, jako dla świeżo poślubionego małżonka, wiadomość o tym, że Maryja spodziewa się dziecka jest początkowo z pewnością dramatem. Niewiele mówi nam wprost Słowo Boże o jego zmaganiu, ale możemy się tego domyślać.
  • Plany Boga przekraczają wyobrażenia Józefa na temat jego przyszłości. Podobnie Boże zamiary wobec nas przekraczają nasze marzenia, plany i pragnienia. Kiedy zaczyna się realizować w twoim życiu Boży plan, może się czasem wydawać, że twoje życie wali się w gruzy (pewnie tak czuł się Józef, gdy dowiedział się o ciąży Maryi). Jednak Boży plan dla nas jest pełen miłości i pokoju. Jestem bowiem świadomy zamiarów, jakie zamyślam co do was – wyrocznia Pana – zamiarów pełnych pokoju, a nie zguby (Jr 29,11). Boże zamiary względem ciebie są planem miłości – szatan próbuje cię oszukać, mówiąc, że jest inaczej.
  • Nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Bóg wzywa cię, abyś z miłością przylgnął do Jego woli objawiającej się w faktach twojego życia, tak jak Józef przyjął do siebie Maryję i Jezusa w Jej łonie.
  • Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański. Przyjęcie Słowa Bożego w naszym życiu oznacza powstanie ze snu, obudzenie się z letargu, nowe życie. Przyjmij w tym świętym czasie Jezusa – Wcielone Słowo i obudź się do nowego życia.

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie, pragnę powstawać ze snu i czuwać w oczekiwaniu Twego przyjścia.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarze 3 do rozważania “OCZEKIWAĆ PANA TO BUDZIĆ SIĘ ZE SNU”

  1. Pragnę z całego serca pełnić Panie mój wolę Twoją pełną miłości, wiem że masz doskonały plan wobec nas wszystkich. Dziękuję za wszystko, co mnie w życiu spotyka. Jezu kocham , ufam, wierzę i uwielbiam cie!!!

  2. Jezu ufam Tobie, oddaje się w Twoje kochane ręce. Proszę, niech moje serce odrodzi się i przygotuje na twoje przyjście. Kocham cie bardzo.

  3. Jezu ufam Tobie i oddaję wszystkie moje problemy, wierzę, że Ty nas kochasz i wszystko co złe w naszej rodzinie obróci się w dobro.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną reflekcją lub pytaniem do dzisiejszego słowa

(opcjonalny)


Następna strona »