Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO OKAZYWAĆ MIŁOŚĆ

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO OKAZYWAĆ MIŁOŚĆ

29.07.2021, czwartek , Św. Marty

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

1 List św. Jana Apostoła 4, 7-16

Umiłowani, miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga, a każdy, kto miłuje, narodził się z Boga i zna Boga. Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością.
W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu.
W tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy.
Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. Nikt nigdy Boga nie oglądał. Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg trwa w nas i miłość ku Niemu jest w nas doskonała. Poznajemy, że my trwamy w Nim, a On w nas, bo udzielił nam ze swego Ducha. My także widzieliśmy i świadczymy, że Ojciec zesłał Syna jako Zbawiciela świata.
Jeśli kto wyznaje, że Jezus jest Synem Bożym, to Bóg trwa w nim, a on w Bogu. Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • Miłujmy się wzajemnie – ile razy to już słyszeliśmy? Miłość odmieniana przez przypadki, zredukowana do uczucia i “czucia”. A może właśnie odwrotnie, w miłości nie chodzi to czy ją czuję, czy nie, tylko czy naprawdę kocham najlepiej jak potrafię? Kochać to czasownik – zakłada działanie, podjęcie jakiejś czynności. Tym bardziej więc, kiedy nie czuję miłości, bo jestem obrażona na męża czy zirytowany na współpracownika – mam spróbować okazać miłość bliźniego, a nie okopywać się w moich złych emocjach.
 • Miłość Boga do nas objawiła się tym, że na świat Bóg posłał swojego Syna. Przypominamy to sobie co roku świętując Boże Narodzenie i przeżywając Triduum Paschalne i Wielkanoc. Ale czy na co dzień “chodzę z Jezusem pod rękę”? On jest zawsze przy mnie – jak najlepszy Brat, który tłumaczy mi Miłość Ojca…
 • Czasem trudno mi dostrzec Bożą miłość, a nawet z zazdrością odnoszę wrażenie, że Bóg chyba bardziej kocha sąsiada… Warto ćwiczyć się w uważności – zauważyć ile dobra i łaski jest w moim życiu, za co dziś mogę podziękować? Może łatwiej zachwycić się pięknem stworzenia w przyrodzie, odczuć Bożą obecność i miłość w czasie adoracji czy uwielbienia. Trudniej jest odkrywać Boga w drugim człowieku – naprawdę ucieszyć się talentem siostry, sukcesem kolegi, szczerze pogratulować. Albo przeprosić i wyciągnąć rękę na zgodę, a może pocieszyć i przytulić? Bo kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Boże, proszę pomagaj mi codziennie coraz lepiej kochać Ciebie i ludzi.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 7 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO OKAZYWAĆ MIŁOŚĆ”

 1. Dziękuję za piękne rozważanie. Błogosławię przez Maryję

 2. Również dziękuję za piękny komentarz i za pytania w nim postawione.
  Boże, pomagaj mi odnajdywać Ciebie w drugim człowieku.

 3. Również dziękuję z rozważanie. Przyszło mi na myśl takie zdanie, które zapożyczyłem skądinąd: “kochać” to czasownik rzadki odmieniany przez przypadki…-

 4. Ja Ciebie proszę Panie Jezu abym dotarła z miłością do tych których trudno pokochać. JEZU Miłości Miłosierna Jezu Miłosci nieskończona WYLEWAJ się na nas.

 5. Tak, często czujemy się jak OSTATNIE BEZTALENCIA ale JEZUS powiedział, PRZYJDZCIE DO MNIE WSZYSCY KTÓRZY UTRUDZENI I UMĘCZENI JESTEŚCIE A JA NIE ZOSTWIĘ NIKOGO BEZ POMOCY (coś w ten deseń). Nikogo nie zostawi bez pomocy i każdemu uświadomi że BÓG WSZECHMOGĄCY JEST MIŁOŚCIĄ. Dobrze zobaczyć i poczuć jak ten KAMIEŃ który nas okrył z każdej strony i pozatykał wszelkie drogi, jak pęka ta skorupa beznadziei i bezsilności która ogarnia każdego człowieka w różnych przede wszystkim trudnych chwilach, gdy nie widzimy ŚWIATEŁKA, ON przygarnie i przytuli w naszych trudnych sytuacjach. Zatem dobrze pójść nie tylko za Jezusem ale razem z Jezusem w Jego MIŁOSIERNYCH RAMIONACH. Jezu ufam Tobie

 6. Jezu jak dobrze ze jesteś Miłością i ta miłość rozlewasz w moim sercu. Dziękuję Ci Boże. Proszę przemieniaj moja miłość w Twoja, abym umiała kochać tak jak Ty i coraz bardziej stawała się podobna do Ciebie.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)