Strona główna » slowo » SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO W TRUDACH PRZEŚLADOWANIA

SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO W TRUDACH PRZEŚLADOWANIA

17.04.2024, środa

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Dzieje Apostolskie 8,1b-8

Po śmierci Szczepana wybuchło wielkie prześladowanie w Kościele jerozolimskim. Wszyscy, z wyjątkiem apostołów, rozproszyli się po okolicach Judei i Samarii.
Szczepana zaś pochowali ludzie pobożni z wielkim żalem.
A Szaweł niszczył Kościół, wchodząc do domów porywał mężczyzn i kobiety i wtrącał do więzienia.
Ci, którzy się rozproszyli, głosili w drodze słowo.
Filip przybył do miasta Samarii i głosił im Chrystusa. Tłumy słuchały z uwagą i skupieniem słów Filipa, ponieważ widziały znaki, które czynił. Z wielu bowiem opętanych wychodziły z wielkim krzykiem duchy nieczyste, wielu też sparaliżowanych i chromych zostało uzdrowionych. Wielka radość zapanowała w tym mieście.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • W drugim i czwartym rozdziale Dziejów Apostolskich są fragmenty mówiące o tym jak Kościół rósł, rozwijał się, jak mu było dobrze a ci, którzy uwierzyli mieli wszystko wspólne, sprzedawali majątki rozdzielali według potrzeb. Dlaczego Bóg dopuścił to prześladowanie? Czy może uczniom było już tak dobrze razem, że zapomnieli o słowach Jezusa – „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”? (Mk 16,15). Zasiedzieli się, bo było im dobrze a Jezus chciał, aby wszyscy usłyszeli Dobrą Nowinę. Czasami potrzebujemy mocnego poruszenia, abyśmy wyszli z pewnych przyzwyczajeń i zaczęli coś zmieniać w życiu. Czasem Bóg dopuszcza trudne chwile, abyś wszedł na drogę większego dobra. Jak odczytujesz swój trudny życiowy czas? Jako karę Bożą czy jako szansę aby wsłuchać się co Bóg ma Ci do powiedzenia i podjąć nowe wyzwania, na nowo podjąć trud nawrócenia się, przybliżenia się do Pana?
 • Ci, którzy się rozproszyli, głosili w drodze słowo. Chcąc, nie chcąc poszli z Jerozolimy w okolice Judei i Samarii i w ten sposób spełniło się Słowo: będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei , i w Samarii , i aż po krańce ziemi (Dz 1,8). Za jakiś czas spełni się słowo „po krańce ziemi”, gdy Paweł z Tarsu skuty w kajdany (znowu prześladowanie) zostanie przewieziony do Rzymu i dzięki temu Ewangelia dalej się rozprzestrzeni. Prześladowania nie zamknęły ich wszystkich w sobie, nadal mówili o Jezusie, który zmartwychwstał, z tą różnicą, że teraz gdzie indziej.
 • Tłumy słuchały (…) słów Filipa, ponieważ widziały znaki, które czynił. Byli prześladowani, cierpieli, ale Pan nie zostawił ich samych. Był razem z nimi tak, jak obiecał: Ja zaś będę prosił Ojca , a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze – Ducha Prawdy, (…). Nie zostawię was sierotami : Przyjdę do was (J14,16;18). To moc Świętego Bożego Ducha dawała im siłę, radość, nadzieję, moc, przetrwanie mimo prześladowań. Nadal jest to aktualne dla mnie i dla Ciebie, bo Jezus żyje. Czy chcesz prosić o takiego Ducha? Czy prosisz?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Otwieraj się nieustannie na świętego Ducha Bożego wołając: Panie, daj mi swego Ducha – Ducha mocy, miłości i trzeźwego myślenia. Ducha odwagi do głoszenia Ciebie jako Pana i Zbawiciela.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 8 do “SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO W TRUDACH PRZEŚLADOWANIA”

 1. Szaweł dzis wspomniany po zmianie imienia pisał tak : Flp3,1-11 &♡Flp3 …;

 2. Flp3,1-11& Flp3,18…

 3. Maria Magdalena

  SPÓJRZCIE NA PTAKI – napisał apostoł Mateusz. Dziś spojrzę raczej na „psy” co by tu zrobić aby wilk był syty i owca cała. Zadziwiające jest stwierdzenie naukowe że wszystkie psy pochodzą od wilka. Proszę zauważyć co uczynił człowiek przez tysiąclecia aby z wilka zrobić „maskotkę” którą będzie trzymał w domu i się nią opiekował, będzie jej dawał przyrządzone przez siebie jedzenie będzie się z nią bawił i szkolił kiedy ma na to ochotę, ale to tylko maskotka która potrafi ugryźć jeśli wyczuje niebezpieczeństwo. Czy człowiek potrafi zrozumieć że PIES ZAWSZE BĘDZIE „GRYZŁ” albowiem gdyby nie gryzł to poprostu „zdechnie”. Człowiek wyhodował WILKA W OWCZEJ SKÓRZE a BÓG NIE HODUJE ALE WYCHOWUJE CZŁOWIEKA NA SWÓJ WZÓR I PODOBIEŃSTWO.
  Jezu kochany ufam Tobie

 4. Kontynuujac o psach, ludzkie serce spragnione pokarmu, w sercu wilki dwa, trochę dobra trochę zła, wygrywa jutro ten którego karmię dzis.

 5. Co sie tyczy żołądka i nie tylko : x. Piotr Pawlukiewicz o deficytach cierpliwosci i o łakomstwie …

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)