Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO SPOTYKAĆ CHRYSTUSA W CODZIENNOŚCI

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO SPOTYKAĆ CHRYSTUSA W CODZIENNOŚCI

04.09.2021, sobota , Bł. Marii Stelli i Towarzyszek

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Łukasza 6,1-5

W pewien szabat przechodził wśród zbóż, a uczniowie zrywali kłosy i wykruszając je rękami, jedli. Na to niektórzy z faryzeuszów mówili: «Czemu czynicie to, czego nie wolno czynić w szabat?» Wtedy Jezus rzekł im w odpowiedzi: «Nawet tegoście nie czytali, co uczynił Dawid, gdy był głodny on i jego ludzie? Jak wszedł do domu Bożego i wziąwszy chleby pokładne, sam jadł i dał swoim ludziom? Chociaż samym tylko kapłanom wolno je spożywać». I dodał: «Syn Człowieczy jest panem szabatu».

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Nawet tegoście nie czytali – św. Hieronim mówił, że nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa. W naszej codzienności często możemy spotkać odwołania słów z Biblii. Szczególnie wtedy, gdy ktoś próbuje uzasadnić swoje poglądy w oparciu o wyrwane z kontekstu fragmenty… Niestety zwykle są one używane instrumentalnie, aby uzasadnić z góry obraną tezę. Na ile znam Biblię? Czy zapoznałem się z nią starając zobaczyć całość objawienia a nie tylko jego fragmenty? Na ile potrafię przyjąć Słowo Boże, które wzywa mnie do zmiany, do nawrócenia?

  • Czemu czynicie to, czego nie wolno czynić w szabat? – Faryzeusze i generalnie Żydzi w szabat nie mogli wykonywać trzydziestu dziewięciu czynności. Skupiali się na tym, żeby nie złamać prawa sądząc, że w ten sposób wypełniają szabat. Ale on został ustanowiony po to, żeby człowiek mógł poświęcić go Bogu wspominjac dzieła jakie On uczynił Izraelowi – narodowi wybranemu. A praktykowane zakazy zwracały uwagę Żydów na coś zupełnie innego – na unikanie pewnych czynności. Byli tak zabsorbowani wypełnianiem “prawa”, że nie zauważyli Chrystusa, Boga, które był obok nich – Tego, na którego czekali od setek lat. Tego, którego mieli uwielbiać. Czy ja w swoim tygodniu znajduję czas na uwielbienie Boga – szczególnie w Eucharystii?

  • Chrystus odwołując się do nadrzędnego prawa miłości Boga i bliźniego w innym miejscu pytał retorycznie faryzeuszów: Co wolno w szabat: uczynić coś dobrego czy coś złego? Życie ocalić czy zabić? Jaka jest moja postawa – czy skupiam się w swojej codzienności głównie na “unikaniu zła”, czy też na czynieniu dobra? Czy nie przegapiam szans na zrobienie czegoś dobrego nie chcąc ryzykować? Papież Franciszek bardzo jednoznacznie się w tej kwestii wypowiedział: “Kiedy widzę chrześcijan zbyt czystych, którzy znają wszystkie prawdy, są pełni ortodoksji, prawdziwej doktryny i nie są w stanie ubrudzić sobie rąk, by pomóc komuś wstać, mówię im: wy nie jesteście chrześcijanami”.

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie, daj abym poznawał Cię i dostrzegał każdego dnia.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarze 4 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO SPOTYKAĆ CHRYSTUSA W CODZIENNOŚCI”

  1. Co ciekawe ten fragment dotknął i mnie Moja mama przeczytała całe Pismo Święte oraz wizję błogosławionej Katarzyny Emmerich o życiu i śmierci Jezusa na podstawie której Mel Gibson nakręcił Pasję choć jest prostą niewykształconą kobietą po przeczytaniu najbardziej dotknęło ją kiedy tulił Maryję te opisy ich miłości i powiedziała jaki Jezus jest kochany były tam opisy jak Jezus pracował by zastawić stoły dla biednych jak odwiedzał więźniów dodawał otuchy a za niektórych wpłacał kałcje by ich wypuścić nawet Kapłani się dziwili bo samym ciężko było przebrnąć i zainspirowała mnie żeby to samo uczynić. Panie daj łaskę “ugruntowania i stateczności”w czytaniu Słowa Bożego bym poznała Twoją miłość przez Serce Maryji.

  2. Jezu proszę Cię abym nie przeszła obojętnie wobec człowieka potrzebującego mojej pomocy. Daj abym w miom życiu kierowała się duchem miłości a nie litera prawa.Nie pozwól abym zyjac twymi sakramentami była oderwana od życia, nie widząc drugiego człowieka. Daj mi Twego Ducha.

  3. Obym nigdy Jezu kochany nie doświadczyła co to znaczy być GŁODNYM dlatego PROSZĘ bądź ZAWSZE W MOIM SERCU. Jezu ufam Tobie

  4. 1)Jezus Chrystus jest Panem każdego mojego dnia.
    2)Jezu, pomóż mi podejmować ryzyko, bym mogła czynić dobro. <3

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)