Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO CZUWAĆ NAD SWOIM SERCEM

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO CZUWAĆ NAD SWOIM SERCEM

19.11.2022, sobota , Bł. Salomei, zakonnicy

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Psalm 144, 1-2. 9-10

Refren: Błogosławiony Pan, Opoka moja.
Błogosławiony Pan, Opoka moja,
On moje ręce zaprawia do walki,
moje palce do bitwy.
On mocą i warownią moją, osłoną moją i moim wybawcą,
moją tarczą i schronieniem, On, który mi poddaje ludy.
Boże, będę Ci śpiewał pieśń nową,
grać Ci będę na harfie o dziesięciu strunach.
Ty królom dajesz zwycięstwo,
Ty wyzwoliłeś Dawida, swego sługę.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • Król Dawid świetnie wiedział, że jest na wojnie, którą wygrywa się z Panem. Mówi dlatego też do Boga Jahwe: Błogosławiony Pan – Opoka moja, On moje ręce zaprawia do walki, moje palce do bitwy. My już zapomnieliśmy, że bycie chrześcijaninem to życie na wojnie. Jest to wojna o dobro i zło w naszym życiu. To walka o dobro w naszych rodzinach. To walka o życie wiary naszych dzieci.
 • Dawid również wyznaje, że jest zwycięzcą, ponieważ Bóg daje mu zwycięstwo. Bóg zwycięża jego wrogów. Bóg Jahwe jest wierny swoim obietnicom, które dał Jakubowi, że On będzie walczył za niego i zwyciężał. My jako chrześcijanie nie możemy zapominać, że jesteśmy zwycięzcami, gdy składamy naszą ufność w Jezusie, ponieważ Jezus Chrystus na Golgocie zwyciężył szatana, śmierć i grzech. Wszystko bowiem, co z Boga zrodzone, zwycięża świat; tym właśnie zwycięstwem, które zwyciężyło świat, jest nasza wiara. A kto zwycięża świat, jeśli nie ten, kto wierzy, że Jezus jest Synem Bożym? (1J 5,4-5). Czy odnawiasz w sobie to przekonanie? Wracasz do niego, gdy walka duchowa się wzmaga?
 • Kiedy przyjrzymy się życiu króla Dawida to zobaczymy także, że jego bycie na wojnie było błogosławieństwem. Kiedy nie poszedł na wojnę i nudził się w pałacu, doszło do grzechu z Batszebą, grzechu, który położył się cieniem na życiu jego i jego rodziny. Dlatego też bycie na wojnie oznacza stałe, konieczne w naszym życiu, czuwanie. Czuwać to żyć ze wzmożoną uwagą, być wrażliwym na poruszenia serca, myśli i rodzące się z tego czyny. Co dzieje się w twoim sercu dziś, jakie rodzą się w nim myśli? Czy prowadzą do dobrego, czy złego, do życia, czy śmierci?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Jezu, dziękuję Ci za dar wiary, Duchu Święty czyń moje serce wrażliwym na Twoje poruszenia i prowadzenie.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 13 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO CZUWAĆ NAD SWOIM SERCEM”

 1. AMEN

 2. „Walka o wiarę naszych dzieci”
  Pane Jezu pomóż mi w tej walce; moje dorosłe dzieci odeszły od Kościoła tym samym dając zły przkład swoim małym dzieciom. Dla mnie jest to wielki ból i ogromny lęk o ich przyszłość. Pragnę skutecznie ratować ich wiarę, wspieraj mnie w tym Duchu Święty.
  I Was rozważających Słowo Boże proszę o modlitewne wsparcie.
  Jezu Ufam Tobie.

  • ❤️

  • Proszę zastanów się czym dla ciebie jest KOŚCIÓŁ A jednocześnie zapamiętaj że TYLKO JEZUS PROWADZI DO PRAWDY I ŻYCIA nie moje „widzi mi się” może TWOJE DZIECI SĄ BLIŻEJ BOGA I JEZUSA NIŻ TOBIE SIĘ WYDAJE. Pozdrawiam cieplutko z całego serca

  • Droga Pani Tereso proszę się nie poddawać w tej walce a jednocześnie zawierzyć je Niepokalanemu Sercu Maryji. Pewien wspaniały ksiądz powiedział że jeśli coś oddajemy Bogu to nie jest to już nasze .Bez względu jak się poturbują w życiu Pan je bedzie prowadził po ścieżkach Jemu znanych i pewnych .On jest Bogiem Wszechmogącym a nie małomogącym .Maryja powiedziała w Fatimie w Moim Niepokalanym Sercu jest ratunek dla świata ,a więc i ratunek dla Pani dzieci ,dla nas którzy ją czcimy i kochamy .Proszę pozwolić sobie polecić Traktat sw Ludwika Maria de Monfort.Oraz 33 dni zawierzenia Jezusowi Chrystusowi przez Maryję. Blogoslawię.

 3. TYLKO JEZUS PROWADZI DO PRAWDY I ŻYCIA ale kto i jak pomoże by te dorosłe dzieci to zrozumiały …

  • Ewangelia według św. Mateusza – 16, 13-20

  • Sursum corda = w górę serca , by te dorosłe dzieci to zrozumiały potrzeba zawierzyć Panu Bogu ( można przez wstawiennictwo Matki Najświętszej, by wzięła sprawę w załatwianie:-)) prosić o proroka czyli by posłany został do nich ktoś kto przypadkiem:-) im powie ich orzeźwi otrzeźwi słowem Prawdy z Miłością, bo inaczej prorok bez Miłości jest jak cymbał brzmiący …

   • prosząc o proroka (odkąd to mi podpowiedziano) gdy potrzebuję coś komu powiedzieć potwierdzam, że działa (czasem trzeba cierpliwie poczekać i sprawę nadal powierzać ale) zdaj swą sprawę Panu Bogu a On działać będzie …;

 4. Jezu Ufam Tobie ♥️

 5. Dziękuję pięknie:)

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)